Takım

Futbol Sahaları Neden Bir Aydınlık, Bir Karanlık?

Geçmiş yıllarda Galatasaray’ın İç saha maçlarını oynadığı Nef Stadı’nda ise istenilen hızlı ve paslı oyunu oynamaya uygun bir zemin oluşturulamadı. kırmızı takım, yüksek teknik oyuncuları vardı ve üs onlar için bir sorundu. Bu sorunun çeşitli sebepleri olmakla birlikte en temel problem çimlerin zemine istenilen formda tutunamamasıydı.

Bilet alacak zamanım ve bütçem varsa bulduğum her sporu izlerim. Bu düzenlemelerin çoğu Futbol maçları oluşturur. Stadyum tecrübelerimi karşılaştırdığımda Galatasaray stadındaki asıl sorunun arena tipi tribünlerin fazla dik ve yüksek olması ve stadın konumu olduğunu düşündüm. atmosfer yaratmak için ideal arena stiliNef Stadyumu gibi zeminin güneş ışığı almasının zor olduğu nispeten karanlık bir statta hem yönü hem de yüksek yapısı ile çimlerin yeşermesine izin vermiyordu.

Bir arena olmasına rağmen bir yamaca yerleştirilmiş ve farklı bir yönü var. vodafon parkı böyle bir sorunu yoktu. Hibrit çimler kulüp yönetimi konser falan izin vermediği takdirde top oynamaya ve kaliteli ayak farkını göstermeye uygundu. İki grubun ortasında şampiyonluk yarışı siyah ve beyazların lehine dönüşBu örtük ama değerli noktalardan biriydi.

Pekala, çok değerli olan üssün, sadece doğal olarak büyüyen çim ile korumak mümkün mü? Cevap, elbette ki “Hayır!” dır.

Öncelikle çimlerin renkleri neden farklıdır?

Hayatında çim gören herkes bilmelidir ki, çimin avuç içi (iç) kısmı yapraklanır. daha karanlıkyaprakların alt kısmı Daha açık görmüş Çimler dev çim biçme makineleri tarafından biçilirken farklı yönlerden kesildiğinde, tribünlerden veya ekrandan baktığımızda çimlerin sadece bir tarafını terazi ile görüyoruz. Bu bize açık-koyu yeşil çizgiler verir.

Peki bu satırların amacı nedir?

Hatların amaçlarından biri, oyuncuların kendilerinin daha kolay konumlandırma emin olmak için. Ayrıca bir faul olduğunda hakemler faul noktasıtam olarak belirlemek, baraj yapacakları noktayı belirlemek, ofsayt olup olmadığını öğrenin Bahislerde çimin oluşturduğu çizgilerden de yararlanırlar. Gelin bu otların nasıl bu kadar değerli hale geldiğine bir göz atalım.

Modern alanların ortaya çıkışı ya da “Burası eskiden dutluktu”…

Futbolun ilk yıllarında bugün gördüğümüz çimler yoktu ama çimler ve tarlalar hala vardı. Öte yandan, genellikle maçlar yerde de oynandı. Yağmur yağdığında sahalar çamurlu bir denize döndü ve futbolcular saha ile boğuşmak zorunda kaldı. Toprak kışın donar, yazın kurur ve çatlardı.

Kadrolar, sahada topun oynanabilir durumda kalması için sahaların zamanında samanla kaplanması ve yerin donmaması için saha içinde sobaların yakılması gibi yöntemler denedi. Bu yöntemler 1960’larda bile çok başarılı değildi. Halifax Kasabası, tamamen vazgeçerek iç saha maçlarını oynadıkları Shay Stadyumu’nu buz pateni pisti olarak vatandaşların hizmetine açtı.

Everton’ın burada özel bir paranteze ihtiyacı var.

ingiliz takımı Everton , muhtemelen hiçbir zaman ülkenin en tanınan takımı olmadı ama futbol sahaları için çok değerli bir gruptu. Öncelikle ilk zamanlarda takımlar bu kadar temiz çimenli bir alan bulsalar maçları orada oynarlardı. Everton da bugün kullandıkları oyunlarını oynadı. Goodison Parkı Ezeli rakipleri Liverpool’un evi olan Anfield’ın ortasındaki Stanley Park’ta oynuyordu. Stadyum böyle yazıldığında adı gibi görünse de Stanley Parkı Tanıdığımız insanların çimenlere oturup piknik yaptıkları filan Pendik Sahili’nden farksız bir yerdi. Grup üyelerinden birinin yakınlarda bir yeri vardı ve Everton’ın seyircisi büyümeye başlayınca ekip oyunlarını orada oynamaya başladı. Bir süre sonra maça gelenlerin kükrediği ev sahibini “boğulmaya” bırakınca ekip oradan uzaklaştırılarak Goodison Park’a gitti.

Goodison Parkı, 1958’de futbolda gelişmiş bir stadyumun ilk örneklerinden biriydi. Sahadan çıkan suyu tahliye etmek için şantiye altına elektrikli ısıtıcılar ve drenaj boruları yerleştirildi. Bu sayede tarla kışın sıcak tutulabiliyordu.

Sistem bir yere kadar çalışsa da, eriyen kar nedeniyle drenaj sistemi taştı. Isıtma sistemi kullanılamaz hale geldi. Yerden ısıtma fazlasıyla yeterliydi. Bu nedenle eski drenaj sistemi değiştirildi.

Bu dönemde ilk suni çim ortaya çıkmaya başladı.

Futbolu tam olarak çözememiş ABD’de, birinci nesil suni çim göründü. Bu çimlerin bugün gördüğümüz gerçekçi suni çim ile hiçbir ilgisi yoktu. Halı sahada kullanılıyorsa” Bu saha çok çirkin, bir sonraki maçı başka bir yerde oynayalım”bu çimler beton veya asfalt olarak adlandırılacak yapıştırılmış naylon ipliklerdenToplar çılgınca zıplıyordu, yanlış malzemeden yapılmış kramponlar tabana yapışıyordu ve yaralanma riski yüksekti.

Alanı korumak için Leicester şehri Ekip, sahayı dev bir seraya benzeyen ve sıcak hava veren naylon bir kubbe ile kaplayarak korumayı amaçladı. 1980’lerde QPR, Luton Town, Oldham ve Preston takımları ikinci nesil suni çim kullanmaya başladı. 2G adı verilen ve bir önceki nesil ile aynı sorunları yaşayan bu suni katlar 1995 yılında yasaklandı.

Ve sonra bir kez daha para konuştu.

senin futbolun televizyona taşınmak gelirler arttı. Gelirlerin artmasıyla birlikte güzel mekanlar isteyen teknik müdürler çimlerin daha düzgün olması için baskı yapmaya başladı. Şu anda, çim yetiştirme teknikleri de gelişiyordu. Son olarak, yayıncılar Pistlerin pürüzsüz olmasına izin verin, kamerada iyi görünün” diyerek ağzını açtığındaçimler hızla gelişti.

1990’larda 2G suni çim yasaklandı. Halının üzerinde kaydığında bu senin cildini yakanLastik gibi kokan mekanlara benzeyen 2G’nin yerini alacak 3G yapay mekanlar üzerinde çalışırken hem futbol hem de rugby maçlarına ev sahipliği yapan Huddersfield, taban kullanıyor. 2011 yılına kadaryoğun kullanıma rağmen dayandı.

2001yılda FIFAve UEFA mekanın kalitesini arttırmak için çalışmalara başlamış ve bu konuda mutlaka bir standart getirmiştir. 2004 yılında saha şartları oyunun kurallarına girdi. Örneğin, çimlerin uzunluğu artık 3,5 cm’yi geçmeyecektir.

Mükemmel futbol sahası nasıl yapılır?

çim bugün 4 sezon Yeşil kalabilir. Bunu hem çimin cinsi hem de yeni geliştirilen teknolojiler sağlamaktadır. Ayrıca artık çimlerin bu kadar çok topraktan yetişmesi beklenmiyor, başka bir yerde yetişiyor ve halı gibi alana yayılıyor. Peki nasıl güzel bir yer yapılır? Adım adım gidelim.

Adım 1: Drenaj kanalıyla başlıyoruz.

Sahaya yağmur yağar, sel akar, kar yağar, mutlaka bir şeyler olur. Peki biz ne yapıyoruz? Altta hata yok uygun bir drenaj sistemi inşa ediyoruz. Alanımızı düzelttikten sonra bunu drenaj kanalları açarak ve kanalları kalıcı bir membran ile kapatarak yapmamız gerekiyor. Kazdığımız kanallara döşediğimiz drenaj teknelerini kum, çakıl ve bazı alt tabakalarla kapatıp tekrar zemini düzeltiyoruz.

Adım 2: Isıtmayı yerleştirme zamanı

Birinci nesil ısıtma sistemlerinde sadece açma-kapama özelliği vardı. Yani aynı zamanda, ya tüm zemini ısıtmanız ya da zeminin herhangi bir bölümünü ısıtmamanız gerekiyordu. Yeni nesilde ise tarlanın istenilen bölgesi ısıtılabilmektedir. Öyleyse diyelim Şenol Güneş Spor Kompleksi Deniz tarafı gölgedeyse ve hava soğuyorsa sadece o bölgeyi ısıtmak mümkündür. Sahayı farklı zamanlarda ve farklı seviyelerde ısıtmak da mümkündür.

Genellikle ısıtma hatları döşendikten sonra ortam sıcaklığını algılayan sensörler alana yerleştirilir. Bu kotta isteğe bağlı olarak sulama kanalları yerleştirilebilir. Bu sayede özellikle kışları sert geçen bölgelerde boruların veya borulardaki suyun donması engellenebilir.

Adım 3: O zaman yeniden substrat yapalım.

Bu alt tabakanın amacı hem borularımızı hem de çimleri ve oyuncularımızı korumaktır. İki kat halinde atıyoruz. İlk katman çakıl taşları ve kalın kumdan oluşur. İkinci katta kumlu dokuya sahip yumuşak toprak kullanılır. Bu katman kalınlıkbölgeden bölgeye değişmekle birlikte yaklaşık 20 santimetrecivarında olur.

Bu aşamada alt olabildiğince düz olması gerekiyor. Bu nedenle, alt tabakanın eşit olarak dağıtıldığından ve tabanın düz olduğundan emin olmak gerekir.

Adım 4: Çimlerimizi döşeyelim.

Evet, sakinleşelim. Artık sahada kimse yok. ot büyümez . Bu çimler talebe göre uzman firmalar tarafından üretilmektedir. tam olarak 14 ay bir çalışma ile üretilmiştir. Daha sonra kesilen modül halı gibi alana serilir. Personel kendi çimini yetiştirebilse de bu sistem tercih edilmemektedir. Esasen, doğal çim haftada en fazla iki olayı kaldırabilir. Sonrasında saha dökülmeye ve ufalanmaya başlar.

Çim yetiştiricileri gruplara neler sunuyor? farklı çim seçenekleri var. Yani Corendon Airlines Park Antalya’da kullanılan çim ile Sivas Yeni 4 Eylül Stadı’nda kullanılan çim arasında farklılıklar bulunmaktadır. Üstelik seçenekler bununla da sınırlı değil. Topun daha hızlı gittiği çim, şutların daha az sektiği çim ve daha hızlı toparlanan çim gibi alternatifler de bulunuyor. Çimlerimiz gelince tarlaya serip suluyoruz.

Adım 5: Sahayı bağlayalım.

Çimlerimiz halı gibi rulo halindeÇimlerimizi tarlanın ortasında dursun diye seriyoruz. yama yapmıyoruz ihtiyaçlar. Elyaf iplik ve naylon kullanan makineler, sahaya serilen çim biçme makinelerini birbirine bağlar. Bu bağlar ortalama bir tabanın yüzde üçünü oluşturur. Bu yama dikişleri yaklaşık 20 santimetre derinliğe iner. Çim kökleri de bu dikişlerin etrafında büyüyor.

Adım 6: Bakım, çünkü yapmazsak bir tarla olur.

Birkaç yüz bin dolar verdikten sonra yerine milyonlarca dolar eğer çimlerimizle ilgilenmezsek Çok kısa süre içerisinde saha tekrar kullanılamaz hale gelecektir. Bu yüzden çimlerimize iyi bakmamız gerekiyor. Bu noktada stadyumlar ne yazık ki çim sahanın birinci düşmanlarından biridir.

Tarladaki çimlerin etrafında bir kez standlı O sarışın. Bu da hava akışının yavaş olmasına ve rüzgarlara çok sık rastlanmamasına neden olur. zaman otu yere yığılmak ve yatmak başlar. Bu nedenle dev fanlar ile rüzgar etkisi yaratılmaya çalışılır.

Dahası duran ışıklar ile çim ısıtılır. Bu yöntem yeterli güneş ışığı almayan çimler için değerli avantajlar sağlasa da, alanda mantar ve yabani ot gelişimini de tetikleyebilir. Ve hepsini büyük çim biçme makineleriyle biçiyoruz.

7. Adım: Çimleri biçmek işin en keyifli kısmıdır

Bu biçme işlemi de bu kadar orantısız bir şekilde yapılmaz, maç günlerine kadar çim her gün 2 milimetre budanır. Ardından güzel ve uygun bir gübre ile tarlamızı gübrelememiz gerekiyor. Ayrıca tarlanın aşırı derecede aşınmış bölgelerine yılda birkaç kez tohum ekmek gerekecektir. Hava ve su akışı için zeminde delikler açılmalıdır.

modern makineler çimen milimetre cinsinden ayarlamak için biçebilir. Aslında çok derin kesilen çimler zamanla sararabilir.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi otlar, kesim yönüne göre açık veya koyu yeşil anlaşılan. Bu farklı renkli şeritler ya tamamen dikey ya da tamamen yatay olmalıdır. Çünkü FIFA ve UEFA kuralları gereği diğer formlara yer verilmemektedir. Daha önce yuvarlak veya çapraz biçmeyi tercih eden grupların olduğu biliniyor. Saha çizgileri çekildiğinde maç oynamaya hazırız.

Gördüğünüz gibi futbol artık her alanda rekabetin olduğu bir oyun ve oyun alanları da bu rekabetin bir parçası haline geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu