Ekonomi

Gram altın güne yükselişle başladı

Altının ons fiyatındaki düşüşe paralel olarak dün değer kaybeden altının gram fiyatı ise yüzde 0,14 düşüşle günü 1983 liradan tamamladı.

Yeni güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı, saat 10.20 itibarıyla yüzde 0,6 artışla 1995 liraya yükseldi. Aynı prestijdeki çeyrek altın 3 bin 340 liradan, cumhuriyet altını ise 13 bin 610 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı şu anda yüzde 0,4 değer artışıyla 2 bin 42 dolar seviyesinde dengelendi.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faizini sabit bırakmasının ardından Fed Lideri Jerome Powell’ın faizlerin zirvede olduğu ve daha fazla yükselmeyeceği yönündeki mesajının altının ons fiyatını desteklediğini belirtti.

Dün Fed, politika faizini beklentiler dahilinde sabit tutarak 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 seviyesinde sabit tutarken, Powell para politikası kararlarının açıklanmasının ardından düzenlediği basın toplantısında bunun mümkün olduğunu düşündüğünü söyledi. Mart ayına kadar faiz indirimi için gereken güven seviyesine ulaşması beklenmiyor. diye ifade etti.

Para piyasalarında, Powell öncesinde Fed’in ilk faiz indirimine Mart ayında başlama ihtimali yüzde 53 olarak fiyatlanırken, bu açıklamaların ardından bu oran yüzde 35’e düştü.

Bankanın Mayıs ayı toplantısında para piyasalarında faiz indirimine başlama ihtimali yüzde 92.

Bugün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) metni ve haftalık para ve banka istatistikleri, dünya çapında imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz kararı, yanı sıra yoğun bir bilgilendirme gündemi takip edilecektir. Analistler, altının ons fiyatında teknik olarak 2 bin 50 ve 2 bin 60 dolar seviyelerinin direnç, 2 bin 30 ve 2 bin 20 dolar seviyelerinin ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

gumusovaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu