Haber

İzmir Barosu Önündeki Onur Pikniğinin İptal Edilmesi Nedeniyle Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi

izmirbarın önünde Ege Üniversitesi İstanbul’da düzenlenen 2. Onur Pikniği’nin iptaline ilişkin basın açıklaması yapmak isteyen üniversite öğrencilerine polis müdahale etti. İzmir Barosu, polisin müdahalesinin ardından açıklama yaptı. Açıklamada; “İzmir Barosu Serbest Başkanlığı, tüm İzmirlilerin düşünce ve ifade özgürlüklerini sonuna kadar kullanabilecekleri, hak arayışlarını ifade edebilecekleri simgesel bir buluşma noktası olup, İzmir Barosu genel merkezi sınırları içerisindedir. Bildiriyoruz” .

İzmir’de aralarında LGBT bireylerin de bulunduğu bir grup üniversite öğrencisi, Onur Haftası etkinlikleri kapsamında Ege Üniversitesi bahçesinde 2. Onur Pikniği’ni düzenleyeceklerini duyurdu. Ancak öğrenciler, çeşitli gruplardan tehdit aldıkları ve can güvenliklerinin olmadığı gerekçesiyle etkinliği iptal etti. Etkinliğin iptal edilmesinin ardından İzmir Barosu önünde toplanıp basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis izin vermeyerek, uyarılar üzerine müdahale etti. Polisin müdahalesini engellemeye çalışan avukatlar da darp edildi.

İzmir Barosu, polis müdahalesine ilişkin açıklama yaptı. Baro’dan yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Ege Üniversitesi öğrencilerinin 2 Haziran 2023 tarihinde Onur Haftası kapsamında yapmayı planladıkları piknik etkinliğine rektörlük izin vermediği için öğrenciler, yasağa karşı İzmir Barosu önünde basın açıklaması yapmak istediler. üyelerimize ve diğer meslektaşlarımıza şiddet uyguladı, biber gazıyla saldırdı.

“BAROSUMUZA, MESLEKTAŞLARIMIZA VE VATANDAŞLARIMIZA YÖNELİK BU SALDIRIYI DEĞERLENDİRİR, İLGİLİ KİŞİLER HAKKINDA SUÇ TAHLİYESİ DUYURUSUNU BEYAN EDERİZ”

İzmir Barosu LGBTİQ+ Hakları Komisyonu’ndan sorumlu yönetim kurulu üyemiz Avukat Gamze Şimşek ile bazı meslektaşlarımız ve vatandaşlarımız darp edildi. Zöhre Dalkıran ve diğer katılımcılar biber gazından etkilendi. İzmir Barosu Serbest Kürsüsü, tüm İzmirlilerin düşünce ve ifade özgürlüklerini sonuna kadar kullanabilecekleri, hak arayışlarını dile taşıyabilecekleri simgesel bir buluşma noktasıdır. Baromuza, meslektaşlarımıza ve vatandaşlarımıza yönelik bu saldırıyı kınıyor, ilgililer hakkında hata yapacağımızı beyan ediyoruz.”

Kaynak: ANKA / Günümüz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu